Blog

“Mutluluk” denen şey çok abartılıyor olabilir 😊

“Mutluluk” denen şey belki de çok abartılıyor olabilir 😊

Çevremdeki bir çok insan, okuduklarım, dinlediklerim… Herkes mutluluğu aradığını söylüyor. Bense yaşam çok da mutlu olmakla ilgili olmayabilir diye düşünüyorum.

Kendimi yanlış ifade etmek istemem, mutluluk çok önemli tabii! Mutlulukla gelen enerji, neşe, pozitif yaklaşım bizi yaşama bağlayıp, kendimizi anın sevincine bırakmamızı sağlıyor. Elbette ki bize neşe ve mutluluk getiren şeyler yapalım ve bunları yaparken mutluluğun sadece duygusal bir durum olduğunu unutmayalım; yakalaması zor, kısacık ve geçici…Öte yandan, “kendimiz” olmaktan duyacağınız memnuniyet ve tatmin ve doyum kalıcıdır ve tüm duygusal deneyimlere yer açar.

Mutluluğu aramak yanlış değildir, sadece sınırlayıcıdır. Bu dünyada “insan” olma deneyimini bir gökkuşağına benzetecek olursak mutluluk o muhteşem renklerden sadece biri. Eğer biz o tek bir renge tutunmaya çalışırsak; eğlence, hayal kırıklığı, tutku, kayıp, keder ve sevgiden oluşan hayatı yaşamayı kaçırabiliriz. Ben inanıyorum ki; bir gün geri dönüp baktığımızda kısacık mutluluk anlarını değil, kendimizi doyumda hissettiğimiz o tatmin hissini hatırlayacağız.

Çocuklarımıza mutlu olmalarını salık vermek yerine kendilerini tanımaları için destek olalım. Yaratılış amaçlarını bulmaları ve insan olmayı tüm duygusal bileşenleri ile deneyimlemeleri çok kıymetli. Ancak bu sayede zaman zaman mutlu ve sürekli olarak doyumda bir yaşam sürebilirler.

3 Yorum ““Mutluluk” denen şey çok abartılıyor olabilir 😊

 1. ecekilicgmailcom dedi ki:

  Çok doğru bir tespit. Üstelik dış etkenlerle oluşturduğumuz algı çerçevesinden baktığımız için, mutluluk tanımımız da arızalı…

 2. ilknursudas dedi ki:

  Mutluluğun peşinde olan Alain de Botton geldi aklıma:) çok avrupa merkezli, fazla bireysel psikolojik tarihsel çalışmalarla mutluluğun izini sürerek ben merkezli olsa da nasıl mutlu olabiliriz sorusuna cevap arıyor. Mutluluk evet dediğin gibi sadece onun varlığına yaslanmaya çalıştığımızda bizi çoğunlukla hayal kırıklığına uğratabilecek, fazlaca şişirilmiş bir kavram, ama zaten bahsettiklerin de sonuç yerine temellere odaklanmayı öğütlüyor, yani zaten bizi zaman zaman mutluluğa götürecek nedenlere:) mutluluk, hüzün, hayal kırıklığı kadar bir yaşam taşı. Dediğin gibi kabullenmek, sonuca değil, sürece odaklanmak daha güzel. Hem duyguların hepsi de değerli. Eline sağlık☺️

  1. Eda dedi ki:

   Cok tesekkurler Ilknur, hem guzel sozlerin icin hem dedeger verip katkida bulundugun icin. Senin de eline saglik..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir