Blog

FOMO – KIMO

Globalleşme ile başlayan, sonrasında internet ve ardından sosyal medya ile tavan yapan birbirimizden haberdar olma durumu bazen çok keyifli oluyor. Geçenlerde Mazhar’ın antrenmanına katılan bir arkadaşına ‘Aaa sen Ebru’ nun oğlu musun?’ diye sorarken buldum kendimi. Ebru’ yu uzun zamandır görmüyorum ama instagram sağ olsun, oğlunu tanıyorum ve bu çok hoşuma gidiyor. Doğum günleri, yıl dönümleri, başarılar, mezuniyetler, yeni başlangıçlar… Birçok güzellikten haberdar olup kutlayabiliyorum. Ve yine hastalıklar ya da dayanışma gerektiren durumlarda bizi bir araya getirmesini seviyorum.

Her durumda olduğu gibi, haberdar olma hali de paketi ile birlikte geliyor tabi. Bazen de fazla bilmek, fazla görmek eksik hissetmemize sebep oluyor.

FOMO – fear of missing out – bir şeyleri kaçırma korkusu

Bir şeyler mi kaçırıyorum ?x!! korkusu, üzerinde çok çalıştığımız koçluk gündemlerinden biri. Aslında keyifle yaşanacak bir hayatı kolayca baltalayabiliyor. Herkes plajlardan son demleri ya da Ekim ile güzelleşen sonbahar manzaralarını paylaşırken ben iş güç peşinde ya da bahar sendromundaysam haberdar olmak o kadar da çekici olmuyor. Hatta bazılarımız daha da ileri giderek, aman sakın kaçırmayayım diye, kendimizi aslında çok da umursamadığımız şeyler için kalabalıkları takip ederken bulabiliyoruz.

Şimdi bunun bir de yenisi var.

KIMO – knowing I missed out – bir şeyleri kaçırdığını bilmek

Hayat alternatiflerle dolu ve bu harika. Alternatifler umudu yeşerttiği ve bizi zenginleştirdiği ölçüde harika! Vazgeçmememizi sağladığı, yeniden denememize yardım ettiği sürece harika. Ve her harika fırsat gibi, alternatifler de riskleri ile birlikte geliyor. Doyumsuzluğa, memnuniyetsizliğe yol açabiliyor, şükrü ihmal etmemize sebep olabiliyor.

O hep kalmak istediğimiz otelde yer bulamadığımızda tatile gölge düşmesi ya da az önce beğenerek satın aldığımız elbisenin daha güzelini bir sonraki vitrinde gördüğümüzdeki hayal kırıklığı gibi zararsız konulardan tutun, çocuğumuzun onun için hayalini kurduğumuz okula gidememesi gibi hayati gördüğümüz konulara kadar her alanda yaşayabiliyoruz bu tecrübeyi. Ve sahip olduklarımızdaki güzellikleri görmemizi engelliyor.

Hayallerimizin peşinden koşarken elimizdekilerin kıymetini bilmemiz dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir