Blog

Rastgele İyilik Hareketi

Eda Öztürk Azaklı

Amerika’da bugünü iyilik yapmayı desteklemek için kutluyorlar – “Random Acts of Kindness Day”

Hocaların Hocası, “iyi” insan #DoganCuceloglu anısına ne güzel denk gelmiş.

İyi niyet göstergesi günü diye çevirilerine rastladım ama burada kritik olan “random” kelimesi bence. İngilizce random kelimesi rastgele – tesadüfi – gelişigüzel anlamlarında kullanılıyor.

Evet iyilik yapacağız, ama bunu rastgele bir zamanda, hatta rastgele bir kişiye yapacağız. Plansız, ajandasız olacak, gelişigüzel yani. Adı üstünde sana da iyiliği yaptığın kişiye de güzel gelecek, iyi gelecek.

Hani “bayram değil seyran değil…” misali

Öylesi bir başka olmuyor mu?

Hiç beklemediğiniz anda gelen dürüst ve içten bir iltifat…

İş arkadaşlarından birinin o sabah ofise elinde sıcacık mis gibi kokan poğaçalarla girmesi – içimden geldi diyerek ikram etmesi…

Yolda düşünceli belki dertli gördüğün birine kardeşim bir derdin mi var? Senin için yapabileceğim birşey var mı? diye sormak… (Babam çok yapar benim, böyle çok insanın hayatına dokunmuştur. İstanbul’da bize başta güvenlik kaygıları ile uzak görünen ama kültürde var olan bir güzelliğimiz.)

Bazen sadece göz göze geldiğiniz için gülümsemek…

Bazen ise sadece dinlemek

Dün öğleden sonra biraz dinleniyordum, çok sevdiğim bir arkadaşım aradı. Yurt dışında yaşıyor, ailesini o kadar özlemiş ki kafayı kırmış gelmiş ziyarete. Gelmişken de aramış sağ olsun. Telefon zaten başlı başına sürpriz oldu. Sohbet tabii ki bu korona yetti gayrı safhasına gelince; aman Eda dedi biz alışık değiliz senden bunları duymaya. Sen hiç olmadı çay demler yine halledersin

İyilik yapmak birine çay ikram etmek ise eğer Efsuncum bu çay sana gelsin

El verirseniz daha çoook uzar bu liste, hatta yazarsanız bizim de içimiz ısınır, bize de iyi gelir.

Hadi biz de bugün iyiliğin peşine takılalım. Hepimize rast gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir