Blog

Sistem Şart

Sistematik sorunlar sistematik çözümler gerektirir!

 

Sistematik sorunlar ile, kendimizi düzenli ve sürekli bir şekilde içinde bulduğumuz sarmalları, yaşadığımız kısır döngüleri kastediyorum.

aynı tip sevgililer – bende mıknatıs mı var hep bunları çekiyorum

aynı davranış modelleri – bak yine …. yaptım

aynı yaşam örüntüleri – iyi kazanıyorum ama bir türlü parayı tutamıyorum

aynı yargılar – bak yine benim için….düşündüler/ bak yine …. biri

aynı yöneticiler – istifa etsem yeni gittiğim yerde de olacak

aynı beceriksiz ya da basiretsiz çalışanlar – off bu da böyle çıktı

………

Bunlar çoğu zaman hayatımızı baltalıyor, yaşam kalitemizi düşürüyor, yalnız kalmamıza sebep oluyor, başarımızı engelliyor ve bizi mutsuz ediyor. O yüzden de bunları fark ettiğimizde onlardan ACİLEN kurtulmak istiyoruz. Bazen 30- 40 yıldır yaşadığımız bu döngüleri, bu düşünce ya da davranış kalıplarını 30- 40 günde kırmak istiyoruz. Zaten çoktan gecikmeye düşmüş bir borcun hemen ve hepsini birden kapatmaya çalışmak gibi. Ama üzgünüm, yeterli kaynağımız yoksa bu mümkün değil. O yüzden kaynak yaratmamız gerekiyor bunun için de muhteşem üçlüye ihtiyacımız var:

 

Niyet&Çaba&Süreklilik

 

Makus talihimize küsmek yerine tüm bunlar için bir çözüm olduğunu bilmek ve kabul etmek ile başlayabiliriz. Ve sonrasında da çaba gerekiyor. Ama bir seferlik değil, düzenli, sistemli, cesur, inatçı, vazgeçmeyen bir çaba göstermemiz gerekiyor. Ve bu çabayı sürekli göstermemiz gerekiyor, her fırsatta, her durumda.

Unutmayın uzun soluklu, kalıcı çözümler için çabalamak sorunlarımızın aciliyetini ya da önemini azımsamak değil bilakis kabul etmektir.

 

Yani; SİSTEM ŞART!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir