Blog

Güçlü bir “amaç” işe yarayabilir!!

“Amaç” denen şey paha biçilmez değerde bir yolculuk. Bazen uzun, bazen kısa… Varılacak yer, ulaşılacak hedef değil de, o sırada devam eden ve hayata anlam katan sürecin ta kendisi. 

“Hedef” ise bu süreçte emin adımlarla ilerlendiğini takip edebilmek için güvenilir bir araç. İşte bu sebeple amaca hizmet etmeyen hedefler çoğunlukla işe yaramıyor.

Çocuklarımız önlerine konan, kendi kişisel amaçlarına hizmet etmeyen hedefleri gerçekleştirmekte zorlanabiliyorlar. Oysa ki amacını belirlemiş bir genç için o amaca yönelik hedefler koymak ve o hedefleri gerçekleştirmek çok daha mümkün ve kolay olabilir, çünkü hedefler amaçları anlamlı kılmaya yardım eder.

Çocuklarımızın, genç yaşta, amaçlarını bulduklarını hayal edin. İlla ki yaşam amacı gibi iddialı bir şey olmak zorunda da değil. Orta, hatta kısa vadeli amaçlardan bahsediyorum.

Örneğin basketbola gönül vermiş bir gencin, basketbolunu geliştirmeyi amaçlaması..Bunun için şutlarındaki isabet oranını artırmayı veya daha yükseğe zıplamayı hedefleyebilir. Bu sayede kendisini, takım arkadaşları veya rakipleri ile kıyaslamak yerine, gelişmeye odaklanacaktır.

Örneğin çocukça bir hevesle dahi olsa ileride yapacağı mesleği hayal eden bir gencin, doktor veya itfaiyeci olmayı amaçlaması..Bunun için eğitiminde izlemesi gereken yolu tanımlayabilir, bu farkındalık ile ders notlarını iyileştirmeyi ya da hayalindeki mesleğe yönelik sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı hedefleyebilir. Bu sayede kendisini akranları ile kıyaslamadan, sınav kazanmaya ya da test çözmeye değil, gelişmeye odaklanacaktır.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün..

Tüm çağdaş anne-babalar, çocuklarımızın kendilerine güvenmelerini arzu ediyoruz. Onlara kısa sürede öz güven yükleyecek sihirli bir değneğimiz henüz yok ancak güçlü bir amaç algısı geliştirmelerini sağlayabilirsek, işte bu işe yarayacaktır!!  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir