Blog

“Dinlemek” işe yarayabilir!!

Yıllar önce, üniversite takımında spor yapan bir arkadaşım vardı, üst üste birkaç mağlubiyet almıştı, açıkçası yolunda gitmeyen tek şey de spor hayatı değildi. Okuduğum an bu ona çok iyi gelecektir diye heyecanlandığım dizeleri e-posta ile ona gönderdim.

“Hep denedin, hep yenildin. Olsun.
Yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil.” Samuel Beckett

O zamanlar henüz “hamlin” çağındayız. Birbirimize yazdığımız e-postalar, okuyabilmek için bilgi işlem binasını ziyaret gerektirdiğinden, halen mektup tadında romantik. Heyecanla vereceği tepkiyi beklerken kötü bir sürprizle karşılaştım. Çok kırılmıştı, çok kızgındı ☹ Benim o dizelerde bulduğum teselli ona hakaret olmuş meğer, bana cesaret veren onu örselemiş, bana umut olan ona utanç olmuş. Yaratmak istediğim etkinin tam aksi bu durum beni de ilişkimizi de çok yıprattı.

Yakın zamanda @skaraismailoglu bir tweetinde hatırlattı: Edmund Wilson der ki, “Dünyada aynı kitabı okumuş olan iki insan yoktur”. Arkadaşım ve ben aynı cümleyi okumuştuk ama o cümle o “An” da ikimizin dünyasında bambaşka şekillerde hayat buldu. Arkadaşım geçmişi hatırlayıp, geleceğe kaygılanmaktan, merak, umut, iyimserlik, cesaret gibi pozitif duygularını yardıma çağıramadı.

Ancak zaman sonra anlayabildim, teselli etmeye, iyileştirmeye değil, dinleyip anlamaya odaklanmam gerekirdi! Ancak bu şekilde arkadaşım da anlatmaya başlayabilirdi.

An-latmak!! Ruhumuzu daraltan, kalbimizi sıkıştıran, zihnimizi meşgul eden olumsuz düşüncelerden anlatarak kurtuluruz. Aslında öyle kolay iş de değil anlatmak, malum düşünmek kolay, ama ifade etmek zordur. Anlatmaya başlayınca anlaşılır olmak istersin, bunun için de düşüncelerini düzenlemen, gerçeklere dayandırman gerekir. İşte bu çaba geçmişte yaşanmış tecrübelerin ve gelecek ile ilgili kaygıların “An” daki tezahürünü iyileştirir.

Bazen de sadece anlatmak istersin, kimin ne anladığını çok da umursamadan anlatmak. Ağızdan döküldükçe içerden eksilir. Grossman’ ın söylediği gibi ağıt bile bir anlatma biçimidir. Yazarlar, şairler, ressamlar hep anlatmanın peşindedir.

Bugün anlatmak ihtiyacında birini görürseniz aman dinleyin! Hatta mümkünse bir de çay demleyin😊

Bir Yorum ““Dinlemek” işe yarayabilir!!

  1. ecekilicgmailcom dedi ki:

    hepimiz bazen bakiyoruz ama gormuyoruz; duyuyoruz ama dinlemiyoruz …insanin dinleyenin olmasi bulunmaz bir nimet …cok guzel soylemissin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir