Blog

“Ya (tutar)sa”…

Güzel bir şey hakkında yazmak istedim!

Korkunç bir haberle sarsıldığımız, insan olmaktan utandığımız, dünyamız nasıl bir yer oldu diye yandığımız bir haftanın ardından, güzel bir şey hakkında yazmak istedim ve buldum. 🙏 🙏 “Umut”. Belki de her ne olursa olsun, yaşamaya devam etmek için ihtiyacımız olan tek şey.

Umut bir şeyi arzulamakla beraber o şeyin olacağını beklemektir, yani arzu ve beklentinin birleşimidir. Sabır, azim, kararlılık, cesaret gibi erdemlerin temelidir. Aslında yaşarken hemen her durumda motivasyonumuzu umut sağlar. Martin Luther’ in dediği gibi: “Dünyada elde edilmiş olan her şey, umutla elde edilmiştir.”

—————————————————————————–
Mumların Öyküsünü sizinle paylaşmak istiyorum:

Bir odada dört mum sessizce yanıyordu. Ortalık öylesine sessizdi ki mumların konuşmalarını duyabiliyordunuz.
Birinci mum dedi ki: “Ben BARIŞ’ ım! Ama kimse benim yanmama yardımcı olmuyor, sanırım yakında söneceğim.” Alevi hızla azaldı ve sonunda tamamen söndü.
İkinci mum: “Ben VEFA’ yım! Ne yazık ki artık vazgeçilmez değilim. Onun için bundan sonra yanıp durmamın bir anlamı kalmadı.” Sözlerini tamamladığında esen hafif bir rüzgâr onu söndürdü. 
Sırası geldiğinde üçüncü mum hüzünlü bir sesle dedi ki: “Ben SEVGİ’ yim! Yanacak gücüm kalmadı. İnsanlar beni unuttu, değerimi anlamıyorlar. En yakınlarını sevmeyi bile unuttular.” Ve daha fazla beklemeden sönüp gitti.
Ansızın odaya bir çocuk girdi ve BARIŞ, VEFA ve SEVGİ mumlarının yanmadığını gördü.
“Neden yanmıyorsunuz? Sizin sonsuza kadar yanmanız gerekmiyor muydu?” diyerek ağlamaya başladı. O zaman dördüncü mum konuşmaya başladı: “Korkma, ben yandığım sürece öteki mumları da yeniden yakabiliriz, ben UMUT‘ um!” Çocuk parıldayan gözleriyle UMUT mumunu aldı ve öteki mumları birer birer yaktı. —————————————————————————–

Umut hayatın kendisindedir. Umut nefes almaktır, hayata tutunmaktır, yaşama hevesidir, zorluklarla baş edebilmek için paha biçilmez bir araçtır, çözümdür. Umut aydınlığa, farkındalığa, öğrenmeye açılan penceredir, kocaman bir gülümsemedir. Umut vazgeçmemektir. Nasreddin Hoca gibi “Ya (tutar)sa” diyebilmektir.

Umut varsa affetmek, affedilmek vardır; Mevlana insanlara “umut” dan dem vurarak kucak açmıştır; “Gel, Gel, ne olursan ol, gel!…Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!”

Umut varsa aşk vardır; Nazım Hikmet’ in dizelerinden; “..Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey..”

Umut varsa teselli vardır; Sezen ne güzel can vermişti Aşık Daimi’ nin dizelerine: ”..Ne de olsa kışın sonu bahardır, bu da gelir bu da geçer ağlama..”

Umut devam eden yaşamın içinde en büyük doyumdur. Cem Karaca’ nın efsane sözlerindeki gibi: “..Ümit gönlümün ekmeği, umar ha umar umar..”

Gidenin dönme ihtimalidir, yananı söndürecek nefes, düşene uzanan eldir umut. Başarılamayanın “henüz” başarılmadığı inancıdır. Çabaya, öğrenmeye iltifattır umut.

Yeni bir haftanın başında, gönlümüzden umut eksik olmasın. Omuzlar dik, baş yukarda, göğüs ilerde… Ha siz yine de bir çay demleyiverin tabii, umudu katık edersiniz 😊

Bir Yorum ““Ya (tutar)sa”…

  1. ecekilicgmailcom dedi ki:

    Bir sonraki yazini heyecanla bekleyen bir gurup olustu … ve Sen beklentileri bos cikartmiyorsun … ne guzel hisler uyandirdi yazini…ne guzel motive etti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir